PORTALE PARTNERÓW

Tłumaczenia ustne Warszawa

Praca tłumacza mogłaby się wydawać, że jest lekka i przyjemna, a mimo wszystko wcale taka prosta nie jest. Nie wystarczy tylko bardzo dobrze znać dany język. Tłumacz posiada także szeroki wachlarz obowiązków.

Najtrudniejsze w tej pracy są tłumaczenia ustne, do których zaliczamy tłumaczenie symultaniczne, konsekutywne i szeptane, które są forma tłumaczenia symultanicznego.

Czym się różnią od siebie dane typy tłumaczeń?

Zdecydowanie trudniejszymi są tłumaczenia symultaniczne. Są to szczególne tłumaczenia ze względu na to, iż od samego początku wymagają od tłumacza skupienia, dużego refleksu, a także perfekcyjnej znajomości języka. Tłumaczenie takie odbywa się w tym samym momencie, w którym prelegent przemawia, a tłumaczony tekst słyszany jest przez tłumacza po raz pierwszy. Dodatkowo tłumacz przebywa w tym czasie w dźwiękoszczelnej kabinie i
nie ma bezpośredniego kontaktu z przemawiającym przez co nie ma możliwości w razie jakiś niejasności o poproszenie o powtórzenie danego zwrotu czy słowa.

Przy takich tłumaczeniach tłumacz musi wykazać się refleksem, podzielnością uwagi, wysoka koncentracją oraz nienaganną dykcją.
Natomiast przy tłumaczeniach szeptanych nie używa się specjalistycznego sprzętu, takich jak kabiny. Tutaj tłumacz siedzi blisko grupki słuchaczy, która potrzebuje tłumaczenia ustne Warszawa i ściszonym głosem przekazuje im przetłumaczona treść.

Jeśli chodzi o tłumaczenie konsekutywne, to następuje ono dopiero po zakończonej wypowiedzi. Tłumacz rozpoczyna tłumaczenie dopiero gdy prelegent skończy swoje przemówienie, bądź zrobi przerwę. Od tego typu tłumaczeń raczej już się odchodzi.

Przy tłumaczeniach ustnych ważne jest też, aby przekazać treści tłumaczenia w formie zrozumiałej dla odbiorcy bądź odbiorców i nie jest ważne dobieranie jak najbardziej precyzyjnego odpowiednika tłumaczonego zdania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *